Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Autorádia

Jak vybrat autorádio?

 
Sáhněte po rádiu, které umí víc než přehrávat hudbu.
 
 
 
 
Nároky dnešních řidičů na autorádia jsou mnohem větší než před několika lety a samotné AM/FM rádio je dnes spíše doplňkem. S moderním přístrojem propojíte svůj telefon, tablet i parkovací kameru. Vyberte si ideální model pro své auto během několika okamžiků, stačí dodržet několik užitečných rad.
 
Nenechte se zmást množstvím informací v popiscích jednotlivých výrobců. Místo toho se zaměřte na několik základních vlastností.
 
 
 

Parametry, které rozhodují

 

• Rozměry

Vzhledem ke standardizaci nemusíte řešit rozměry v centimetrech nebo hloubku rádia. Plně postačí dvě velikosti – 1DIN a 2DIN. Existují i speciální velikosti, ty jsou ale vždy spojeny s konkrétním modelem vozu. Pro výběr stačí následující typy. 
 
 

• Kompatibilita a možnost připojení k ovládání vozu 

Drtivá většina značek vyrábí svoje rádia tak, aby byla kompatibilní nejen se současnými nejnovějšími automobily, ale i s těmi o generaci a více staršími. Záleží na vašich preferencích velikosti a funkcí. 
Co však není automatické, je ovládání nového rádia z volantu – jako v případě originálního vybavení. Řešením je propojovací kabel nebo bezdrátová alternativa. Pokud není možné propojení na softwarové úrovni, propojovací kabel spolu s montáží vás bude stát 2–3 tisíce korun. 
 
 

• Ovládání a podsvícení (tlačítka + displej)

Nejzákladnější modely nabízí jednu barvu podsvícení a jednu intenzitu. Při cestě v noci ale může intenzivní světlo vadit a odvádět pozornost. Proto se při výběru zaměřte i na tuto vlastnost. Raději vyberte model, který nabízí několik barev (např. modrá, červená, žlutá atd.) a volbu intenzity podsvícení. To platí i pro tlačítka – to poslední, co chcete, je ve tmě hledat ovládání hlasitosti. Pokud si pořizujete 2DIN rádio, můžete se navíc zaměřit na funkci přehrání obrazu z DVD přímo na displeji. 
 
Co se samotného displeje týká, starší modely byly maticové a mohly zobrazit pouze přednastavená čísla nebo písmena. S těmi už se ale příliš nesetkáte, nahradily je plně grafické varianty, které jsou ve všech ohledech přehlednější, a především čitelnější na přímém slunci.
 
 

• Ochrana proti krádeži

Autorádia byla ještě nedávno častým cílem zlodějů. Způsobů, jakým přístroje chránit, je přitom několik. Samozřejmě různě účinných. Nejjednodušší a zároveň nejefektivnější je odnímatelnost předního ovládacího panelu. Další možností je zakódování rádia. To je efektivní, nicméně zloděj se o něm nedozví, dokud rádio nezcizí. Proto je možné například na boční okno umístit nálepku s touto informací. Třetím způsobem je uzamykatelný kryt rádia – ať už z kovu, nebo tvrzeného plastu. To však není příliš elegantní řešení. 
 
 

• Výkon

Vybírejte přístroje s výkonem alespoň 50 W na kanál, minimum by mělo být 40 W. Nejnáročnějším posluchačům by měl stačit výkon 60 W na kanál.
 
 
 
 
 

Funkce a konektivita

 

USB

USB konektor je dnes prakticky nezbytností. Důvodem je hlavně použití externích flash disků s hudbou, méně často i jako způsob připojení mobilního telefonu nebo tabletu. USB je zkrátka univerzální konektor a možnosti jeho konektivity jsou mnohem širší. 
 
Pokud najdete označení USB Apple a iPod ready, můžete ke svému autorádiu připojit i portfolio produktů Apple, případně přehrávač iPod. Ten pak můžete díky propojení ovládat prostřednictvím autorádia. Samozřejmě nemusíte připojovat pouze hudební přehrávač, dalšími možnostmi jsou i iPhone nebo iPad. 
 
 

Bluetooth

Jednoduchá bezdrátová technologie, jež vaše rádio propojí s telefonem. Díky ní bude možné nejen jednoduše přenášet hudbu, ale především můžete ušetřit za handsfree set. Mikrofon bude integrovaný v předním panelu rádia, druhou stranu uslyšíte z reproduktorů umístěných v interiéru vozu. 
 
 

Wi-Fi

Bezdrátová technologie, která slouží pro přenos dat. Pokud má vaše rádio nějaké datové uložiště, můžete si do něj hudbu stáhnout například z telefonu nebo počítače. A nemusí se jednat pouze o hudbu, díky Wi-Fi lze přenášet i data, pokud výrobce například vydá softwarový update nebo doplňkovou funkci.
 
 

Slot na paměťové karty

Když nechcete řešit externí flash disky nebo jiná úložiště dat, je paměťová karta ideální. Vzhledem k velikosti počítané v gigabytech se na ni vejde mnoho hodin hudby, mluveného slova nebo i filmů a seriálů. Je-li autorádio součástí navigace, mohou být na paměťové kartě i mapové podklady. 
 
 

Vstupy pro reproduktory a subwoofery

Nejste spokojeni s výkonem a kvalitou reproduktorů ve svém autě? Můžete to snadno změnit. Zaměřte se na RCA výstupy, přes které auto připojíte na externí zesilovač. Zjednodušeně platí, že každý pár reproduktorů potřebuje jeden pár RCA výstupů a s tím samým počítejte i pro subwoofer. Pokud tedy budete připojovat dva přední reproduktory a subwoofer, budete potřebovat dva páry RCA výstupů. 
 
 

Přehrávání DVD/CD

Jde o standardní funkci, jež umožňuje přehrávání hudby z CD nebo DVD. Pokud si budete chtít pustit například film, hledejte možnost připojení i na externí monitory – ne pouze na integrovaný v přístrojové desce. Neméně důležitá je i podpora dalších formátů (MP3 a WMA, MPEG4, AAC atd.) – nicméně ty nejužívanější jsou podporované automaticky.
 
 

GPS

Nejčastěji půjde u funkci spojenou s 2DIN rádii, kdy na velkém displeji můžete sledovat svoji cestu. GPS modul je vítaným doplňkem, pokud nechcete řešit externí navigaci a zároveň má rádio například 7palcový displej. 
AV vstup pro připojení couvací kamery a displejů v interiéru
Má-li vaše rádio displej a AV vstup, můžete připojit couvací kameru nebo externí displej. Díky tomu uvidíte nejbližší okolí auta a jakékoli parkování bude o mnoho jednodušší. Připojení externího displeje ocení i cestující na zadních sedadlech. 
 
 

Jack vstup

Přes tento konektor připojíte například jednoduché externí reproduktory nebo sluchátka. V případě adaptéru do 3,5mm zdířky to může být i další externí zdroj hudby. 
 
Porovnat autorádia