Jak vybrat autorádio?

Vyberte si rádio, se kterým budete jezdit rádi

Sáhněte po rádiu, které umí víc než přehrávat vysílání FM stanic. Moderní autorádia zpracují digitální vysílání DAB+, přehrají MP3 skladby z flashdisku nebo se propojí s vaším chytrým telefonem přes Bluetooth.

 • Tomáš, redaktor Heureka.cz
 • Doba čtení: 4 min.

Nároky dnešních řidičů na autorádia jsou mnohem větší než před několika lety a samotný příjem AM/FM rádia je dnes spíše doplňkem. S moderním autorádiem propojíte svůj telefon, tablet i parkovací kameru. Vyberte si ideální model pro své auto během několika okamžiků, stačí dodržet několik užitečných rad.

Autorádia podle velikosti

1DIN autorádia

1DIN autorádia mají formát rádií z vozidel z 90.let. Jsou nižší na výšku a pasují do otvoru velikosti 184 × 53 mm včetně rámečku (178 × 50 mm bez rámečku). Rozměry čelní strany jsou 189 × 58 mm. Jejich funkce jsou spíše základní, standardem ale je poslech hudby z USB vstupu nebo paměťové karty. Někdy 1DIN autorádia podporují přehrávání hudby z CD a přes Bluetooth z připojeného telefonu. Mohou nabídnout i výsuvný dispej. 1DIN rádia vás přijdou na cenu od 600 Kč až po ta nejlepší za cenu okolo 5 tisíc Kč.

Výhody a nevýhody

 • Cenově dostupné

 • Pasují do starších vozů

 • Obecně méně funkcí

S patřičným redukčním rámečkem je lze nainstalovat i do montážních otvorů, které jsou určené pro 2DIN autorádia.

2DIN autorádia

2DIN autorádia jsou větší a zpravidla disponují přehledným dotykovým displejem, díky čemuž je lze lépe ovládat. Bývají technicky pokročilejší a nabídnou více funkcí, jedná se tak prakticky o multimediální centra s vlastním operačním systémem. Obvykle podporují širokou škálou, přehrávání videí, GPS navigaci nebo napojení parkovací kamery. Samozřejmostí je bezdrátové spojení s telefonem, nejlepší modely podporují Apple Car či Android Auto. Pokud o pořízení většího typu uvažujete, počítejte i s vyšší cenou od 3 do 20 tisíc Kč.

Výhody a nevýhody

 • Velké množství funcí

 • Prostorný displej, obvykle dotykový

 • Vyšší cena

2DIN autorádia

Montážní rozměry 2DIN autorádia jsou 178 × 102 mm bez rámečků a 189 × 119 mm s kovovým a plastovým rámečkem.

Parametry

Kompatibilita a možnost připojení k ovládání vozu

Většina značek vyrábí svá autorádia tak, aby byla kompatibilní nejen se současnými nejnovějšími automobily, ale i s těmi o generaci a více staršími.

Co však není automatické, je ovládání nového rádia z volantu – jako v případě originálního vybavení. Řešením je propojovací kabel nebo bezdrátová alternativa. Pokud není možné propojení na softwarové úrovni, propojovací kabel spolu s montáží vás bude stát 2–3 tisíce korun. Je také pravděpodobné, že budete potřebovat redukční rámeček, anténní redukci nebo například ISO adaptér

Ovládání a podsvícení

Nejzákladnější modely nabízí jednu barvu a jednu intenzitu podsvícení displeje. Při cestě v noci ale může intenzivní světlo vadit a odvádět pozornost. Raději vyberte model, který nabízí několik barev (např. modrá, červená, žlutá atd.) a volbu intenzity podsvícení. To platí i pro tlačítka – to poslední, co chcete, je ve tmě hledat ovládání hlasitosti.

Co se samotného displeje týká, starší modely měly displeje maticové a mohly zobrazit pouze přednastavená čísla nebo písmena. S těmi už se ale příliš nesetkáte, nahradily je plně grafické varianty, které jsou ve všech ohledech přehlednější, a především čitelnější na přímém slunci. Pokud si pořizujete 2DIN rádio, můžete se navíc zaměřit na funkci přehrání obrazu z DVD přímo na displeji.

Příjem rádiových stanic

 • FM – nejrozšířenější druh tuneru, díky technologii RDS se na obrazovce objevují textové zprávy o stanici nebo přehrávané skladbě.
 • DAB/DAB+ – digitálně šířené rádio, mnohem lepší pokrytí i v hůře dostupných místech, vysoká kvalita přijmu bez ruchů a šumů, obrovská nabídka stanic

Funkce RDS umožňuje i u FM rádií zobrazit na displeji základní informace jako název stanice nebo interpreta a název právě hrající písně.

Rádio s přehledným barevným displejem

Podpora formátů

Autorádia s CD mechanikou zvládnou obvykle přehrát nejen klasická hudební CD, ale také formáty MP3, WMA a AAC. Stejné formáty zvládnou autorádia číst i z USB zařízení a paměťových karet. Mnohá rádia nabídnou i podporu bezztrátových formátů, jako je FLAC. Výčet však může být i mnohem delší.

U 2DIN rádií a 1DIN rádií s výsuvnou obrazovkou se setkáte také s možností přehrávání videa. Kromě podpory konkrétních formátů (DivX, Xvid, MPEG, MP4,…) sledujte také parametr maximální kvalita/rozlišení videa.

Pokud CD disky nepoužíváte, nebo je nechcete vozit v autě, doporučujeme zvolit velmi populární autorádia bez mechaniky, která jsou dnes nejprodávanější.

Výkon

Většina autorádií nabízí výkon 4×50 W (50 W na kanál), což je pro běžné použití dostatečná hodnota. Nároční uživatelé mohou sáhnout po výkonu 4×60 W nebo i 4×100 W, zde je však výběr omezenější.

Pokud by vám výkon autorádia nestačil, můžete přes RCA výstupy připojit autohifi zesilovač, popřípadě aktivní subwoofer.

Ochrana proti krádeži

Autorádia byla ještě nedávno častým cílem zlodějů. Způsobů, jakým přístroje chránit, je přitom několik. Samozřejmě různě účinných. Nejjednodušší a zároveň nejefektivnější je odnímatelnost předního ovládacího panelu. Další možností je zakódování rádia. To je efektivní, nicméně zloděj se o něm nedozví, dokud rádio nezcizí. Proto je možné například na boční okno umístit nálepku s touto informací.

Funkce a konektivita autorádia

 • USB - USB konektor je dnes prakticky nezbytností. Důvodem je hlavně použití externích flash disků s hudbou, méně často i jako způsob připojení mobilního telefonu nebo tabletu. Pokud najdete označení USB Apple a iPod ready, můžete ke svému autorádiu připojit i Apple iPod, iPhone nebo iPad. Ty pak můžete díky propojení ovládat prostřednictvím autorádia.

 • Bluetooth - bezdrátová technologie propojí autorádio s telefonem. Umožní nejen jednoduše přenášet hudbu, ale také zastoupí hands-free set. Mikrofon bude integrovaný v předním panelu rádia, druhou stranu uslyšíte z reproduktorů umístěných v interiéru vozu.

 • Wi-Fi - bezdrátová technologie, díky níž lze přenášet i data, například pokud výrobce například vydá softwarový update nebo doplňkovou funkci. Pokud má autorádio datové uložiště, můžete si do něj hudbu stáhnout například z telefonu nebo počítače.

 • Slot na paměťové karty - když nechcete řešit flash disky, je paměťová karta ideální. Vejde se na ni mnoho hodin hudby, mluveného slova nebo i filmů a seriálů. Je-li autorádio součástí navigace, mohou být na paměťové kartě i mapové podklady.

 • Přehrávání DVD/CD - jde o standardní funkci, jež umožňuje přehrávání hudby z CD nebo filmy z DVD. Pokud si budete chtít pustit například film, hledejte možnost připojení i na externí monitory. Neméně důležitá je i podpora dalších formátů (MP3 a WMA, MPEG4, AAC atd.).

Procesor
 • Vstupy pro reproduktory a subwoofer - Zjednodušeně platí, že každý pár reproduktorů potřebuje jeden pár RCA výstupů, s tím samým případně počítejte i pro [subwoofer[(https://auto-subwoofery.heureka.cz/), případě pro externí zesilovač.
 • AV vstup - má-li vaše rádio displej a AV vstup, můžete připojit couvací kameru, díky které uvidíte nejbližší okolí auta a jakékoli parkování bude o mnoho jednodušší. Připojit lze i externí displej k promítání videí, což ocení i cestující na zadních sedadlech.
 • Jack vstup - přes tento konektor připojíte další externí zdroj hudby, například mobilní telefon nebo MP3 přehrávač.
 • GPS navigace - nejčastěji půjde u funkci spojenou s 2DIN rádii, kdy na velkém displeji můžete sledovat svoji cestu a navigační instrukce. GPS modul je vítaným doplňkem, pokud nechcete řešit externí navigaci.
 • Ekvalizér – možnost přizpůsobit charakteristiku zvuku jako výšky/středy/basy dle přehrávaného žánru (rock, pop, jazz, atd.)
 • Bass Boost – funkce pro zvýraznění basů u přehrávaných skladeb.
 • MirrorLink – funkce dovolující zrcadlení obrazovky vašeho chytrého telefonu nebo tabletu. Přes dotykový displej autorádia lze tato mobilní zařízení ovládat.

Příslušenství k autorádiím

Auto antény

CD/MD/DVD měniče

Zesilovače do auta

Reproduktory do auta

Subwoofery do auta

GPS navigace

Kamery do auta

Nejčastější dotazy k tématu autorádia

Jak na zapojení autorádia?

V případě moderních vozů je zapojení poměrně jednoduché a je řešeno pomocí hlavního ISO konektoru. Jedná se o dva osmipólové konektory. Pokud jej ve voze nemáte, případně máte jiné řazení a množství pinů, použijte odpovídající adaptér, který umožní autorádio připojit. Pokud chcete neoriginální autorádio ovládat skrze volant, je třeba jej propojit pomocí kabelového adaptéru, případně bezdrátově

Pokud si s připojením nevíte rady, svěřte práci raději odborníkům. Při k nesprávném připojení nemusí některé funkce nebo celé autorádio fungovat, hrozí vybíjení autobaterie a podobně.

Můžu autorádio použít jako hands-free?

Autorádia s podporou Bluetooth by vám měla kromě bezdrátového přenosu hudby také vyřizovat telefonní hovory. Volajícího uslyšíte v reproduktorech vozu, zatímco váš hlas zaznamená mikrofon zabudovaný v těle autorádia, případně externí mikrofon vyvedený z rádia do "A-sloupku".